STRES - powodem chorób somatycznych

Współdziałanie między stanami psychicznymi, układem współczulnym i alfa aktyną jest wzajemnie skorelowane. 

Stany psychiczne, takie jak stres, emocje czy lęk, wpływają na funkcjonowanie układu współczulnego. Układ współczulny  jest odpowiedzialny za mobilizację całego organizmu w sytuacjach stresowych. Aktywacja układu współczulnego powoduje wzrost produkcji i uwalniania adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu.

Są to hormony stresowe wpływające na organizm, przygotowując go do natychmiastowej reakcji na stresujące wydarzenia.
Alfa aktyna, z kolei, jest białkiem kurczliwym występującym w komórkach układu łącznotkankowego. Odgrywa ona istotną rolę w uogólnionym napięciu zarówno układu mięśniowego jak i innych układów t.j. naczyniowym czy też pokarmowym.

W momencie stresu organizm mobilizuje się do szybkiej reakcji poprzez aktywację układu współczulnego. Długotrwały  stres a co za tym idzie długotrwałe napięcie mięśniowe przyczynia się do utrwalonego napięcia poprzez wytworzenie mostków łącznotkankowych pomiędzy włóknami i powstawania tzw. punktów spustowych (trigger points).

Napięcie to zaburza przepływ płynów ustrojowych, wymianę tkankową, zakwaszając cały organizm natomiast powstałe punkty spustowe wyzwalają tzw. ból rzutowany.  Powstały ból wyzwala dalsze napięcie tworząc błędne koło bólu.

Długotrwałe wystawienie organizmu na silny stres może prowadzić do przewlekłego bólu i zmęczenia, zaburzeń emocjonalnych czy chorób narządów wewnętrznych.

Dlatego ważne jest dbanie o równowagę psychiczną i fizyczną, umiejętne radzenie sobie ze stresem oraz zapewnienie odpowiedniej regeneracji organizmu stosując przybory do niwelowania powstałych mostków i punktów spustowych.

Ulgę przynosi oprócz odpowiednich ćwiczeń ciepło które uelastycznia przykurczone włókna łącznotkankowe

Zapraszam do odwiedzenia strony gdzie przedstawione są przyrządy do ćwiczeń oraz prezentowane są ćwiczenia.

Scroll to Top